V zásadě se dá říci, že všechny živé organismy na Zemi jsou vzájemně příbuzné. Koneckonců vznikli jsme z jediné první buňky. Ovšem geneticky nejbližšími příbuznými lidí jsou šimpanzi. To však přináší u mnoha lidí otázku: proč tedy, když toho máme tolik společného, nejsou stejně chytří jako lidé? A proč vlastně ještě existují, když lidé jsou bezesporu lepší?
Na tuto otázku samozřejmě existuje odpověď. A je potřeba ji hledat ve chvíli, kdy začal život našich předků jít jinou cestou než těch šimpanzích. To se stalo tehdy, když se díky změně klimatu část Afrických pralesů proměnila v savany. To znamenalo, že část pra-primátů se musela najednou přizpůsobit úplně jiným podmínkám než ti, kteří zůstali v lese.
Zatímco pro předky šimpanzů byly důležité tělesné vlastnosti jako síla a délka končetin, které jim umožňovaly se lépe zachytit na větvích a cestovat v korunách stromů, my lidé jsme nic takového nepotřebovali. Abychom přežili, potřebovali jsme úplně jiné adaptace. Tou byl například vzpřímený postoj, díky kterému jsme viděli dál a dřív tak zpozorovali případné nebezpečí či potravu. Také horní končetiny se nám zkrátily, což nám umožnilo házet mnohem přesněji a s větší silou.
Největších změn však doznal náš mozek. Vzhledem k tomu, že nemáme tesáky, drápy, rychlé nohy (i když ve vytrvalosti předčíme prakticky všechna ostatní zvířata) ani tuhou kůži, museli jsme zvolit jinou strategii přežití. A tou bylo zvýšení naší inteligence. Bylo to v podstatě jednoduché – nepotřebujeme drápy, když si můžeme vyrobit oštěp. Nemusíme mít ostré zuby, když máme nůž. Tak se stalo, že ti, kteří byli nejchytřejší a nejšikovnější, měli v těchto nových podmínkách nejlepší naději na přežití. A předávali své geny i dovednosti dál.
Jejich potomci procházeli podobným selekčním procesem, až jsme dorazili tam, kde jsme dnes. Naši v lesích žijící příbuzní nic takového pro přežití nepotřebovali, nebyl tedy důvod, aby se u nich inteligence tak rozvinula. A to je také důvod, proč máme více druhů primátů – každý se zkrátka přizpůsobil trochu jinému prostředí.