Vrátili jste se z výletu v horách a máte promočené ponožky, na malíčku puchýř a pálí vás chodidla? To vám asi nemusíme říkat, kde jste udělali chybu. Rozhodně ne v tom, že jste šli na hory, ale v tom, co jste si obuli na nohy. Pokud chodíte do přírody, měli byste si pořídit odpovídající obuv. Není větší nerozum než vyrazit do lesa v lodičkách nebo v žabkách. A pokud to není jen kopeček, ale hora, nejsou ani běžné botasky tím úplně správným obutím.
Do hor na delší túru byste se měli vybavit kvalitními trekovými botami. Boty, které budou mít pevnou a neklouzavou podrážku, přes kterou nebudete cítit každý kamínek, na který šlápnete. Trekové boty budou také mít nepromokavý povrch, který můžete ještě udělat více odolnějším, pokud jej naimpregnujete.
Pohodlná treková obuv se musí přizpůsobit vašemu chodidlu a měli byste počítat s tím, že noha po dlouhé zátěži může mírně otékat, takže by neměla být při koupi moc těsná. Nečekejte, že se bota roztáhne, kupujte velikost přesně podle své nohy jen tak zabráníte puchýřům jak z malé boty, ale i z velké boty, ve které by vám chodidlo klouzalo a tím by také mohl vzniknout puchýř.
Vyrazit do hor v nevhodné obuvi je horší než podcenit oblečení. Bude-li vám zima, protože si nevezmete dostatečně teplou mikinu, můžete se částečně zahřát pohybem. Pokud promoknete, tak jistě prochladnete, ale stále můžete dojít někam, kde se zahřejete, ale pokud se vám v půli cesty udělají puchýře na nohou, nevhodná podrážka vám bude klouzat na mokrých kamenech a boty se vám promáčí, budete mít velký problém dojít do cíle své cesty. Každá hora, i když to není žádný velikán, ale obyčejná hora v Krkonoších, Jesenících nebo Beskydech se může stát nebezpečnou, pokud podceníte oblečení a obuv. A pokud budete přeceňovat své schopnosti, neboť měna počasí na horách může být otázka pár minut.