Proč se v posledních letech domy tak často zateplují


Je pochopitelné, že doma chceme mít doma teplo, zvláště v zimě. A není divu, jako druh pocházející z tropů a subtropů příliš dobře nízké teploty nezvládáme. I proto jsou naše domy zhusta vybaveny ústředním topením, nebo alespoň krbem. Problém je to, že cena, kterou za teplo platíme, se neustále zvyšuje, ať už topíme plynem, elektřinou, dřevem či uhlím. Je tedy pochopitelné, že se snažíme alespoň trochu ušetřit. Jedním z poměrně efektivních způsobů je omezit úniky tepla zdmi a okny. Nelze se tedy divit, že se v posledních několika letech objevil doslova boom zateplování domů.

zateplené paneláky

A je celkem jedno, zda se jedná o rodinný dům či panelák, zkrátka všichni si chtějí svůj dům takto zabezpečit. Je tedy dobré se ptát, zda je to skutečně tak účinné, jak bychom si mohli myslet. Zateplování je poměrně jednoduché. Spočívá v přidání izolační vrstvy na vnější stěnu domu. Nejčastěji se jedná o polystyrenové desky, avšak je možné použít i jiný materiál s dostatečnou izolační schopností. Ta pak udrží uvnitř podstatně více tepla, což znamená, že budeme moci topit podstatně méně, abychom si udrželi dostatečný tepelný komfort. Je však potřeba si uvědomit, že to má i určité nevýhody.

proces zateplování

V první řadě si musíme uvědomit, že se tím omezí i výměna vzduchu, která je pro člověka důležitá. Znamená to totiž méně čerstvého vzduchu, což může vést ke zvýšení koncentrace oxidu uhličitého, což nám může působit problémy. Ostatně zná to asi každý, kdo někdy pobýval ve vydýchané místnosti. Proto bychom měli dávat pozor na dostatečné větrání. Než tedy k tomuto kroku přistoupíme, musíme dávat pozor na to, zda je to pro nás skutečně vhodné. Ne vždy je to totiž ideální, neboť to také může znamenat, že se v domě může držet i více vlhkosti. Proto je potřeba se důkladně zamyslet, zda je pro náš dům tento krok skutečně vhodný.